Hej og velkommen til min profil!
Mit navn er Cecilie og til daglig er jeg i gang med en STX-uddannelse.
Som person er jeg åben, tålmodig og imødekommende. Jeg lægger vægt på at skabe et trygt og roligt læringsmiljø, hvor elever føler sig komfortable med at stille spørgsmål og arbejde i deres eget tempo. Jeg mener, at alle elever kan lære, hvis stoffet bliver formidlet på en måde, der passer til den enkelte.
Min motivation for at være lektiehjælper udspringer af et ønske om at hjælpe andre med at opnå en bedre forståelse af deres fag samt at udvikle mine egne evner til at formidle fagligt stof. Jeg finder det motiverende at gøre komplekse emner mere overskuelige og tilgængelige, så elever oplever fremgang og øget selvtillid.
I undervisningen arbejder jeg struktureret og fokuserer på at bryde svære emner ned i mindre dele. For eksempel kan matematik forklares som en række trin eller “opskrifter”, hvilket ofte gør det lettere at forstå og anvende metoderne i praksis. Jeg tilpasser altid min undervisning til elevens niveau, behov og læringsstil.
Jeg kan undervise i de fag, jeg selv arbejder med i gymnasiet, og har særligt fokus på at skabe forståelse frem for udenadslære. Målet er ikke blot at få løst opgaverne, men at sikre, at eleven opnår en varig forståelse, som kan bruges fremadrettet.
Ved siden af min skolegang bruger jeg tid på venner og familie, samtidig med at jeg prioriterer min faglige udvikling. Jeg er engageret, ansvarsbevidst og møder altid forberedt op.
Mit mål som lektiehjælper er at støtte elever i deres faglige udvikling og give dem redskaberne til selvstændigt at arbejde videre med deres skolearbejde.