Hej og velkommen til min underviserprofil!
Jeg hedder Anna, og jeg er lige blevet færdig med min HTX-uddannelse. Til sommer har jeg planer om at studere datalogi. I min fritid dyrker jeg masser af sport, og jeg går op i musik, kunst og gaming. Jeg bruger rigtig meget tid med vennerne og kæresten. Som person er jeg super energisk, og jeg elsker at være social.
Jeg har altid været skarp til matematik, og jeg har en god sproglig forståelse. I min skolegang har jeg tit hjulpet mine venner med lektierne, især i matematik, dansk og engelsk. Jeg kan også give en hånd med i de naturvidenskabelige fag som fx fysik, biologi og programmering.
Som underviser er jeg lyttende, tålmodig og empatisk. Jeg tilrettelægger min undervisning efter den enkeltes behov. Jeg tror på, at et trygt læringsmiljø og en god relation mellem elev og underviser er altafgørende for, hvorvidt eleven opnår sit mål.
Jeg har selv gået hele min folkeskole og gymnasietid med udiagnostiseret ADHD. Derfor har jeg en bred forståelse af diagnosen samt stor empati for enhver, der synes, at det er svært at gå i skole. Jeg håber på at kunne bruge dette til at hjælpe andre unge med at opnå deres mål i skolen - på trods af de udfordringer, der kan være.
Jeg glæder mig til at møde dig!