Hej, jeg hedder Mathias.
Jeg går i skrivende stund i 3.g i en naturfaglig klasse på Aalborg Katedralskole, hvor jeg er meget aktiv i skolens elevråd og kulturliv. Jeg er altså snart færdig med min almene studentereksamen.
Jeg er en meget nysgerrig person, og jeg bruger min fritid på at dyrke sport (klatring og basketball), læse aviser og bøger om alt fra historie og religion til naturvidenskab, lave mad og være sammen med familie og venner.
Fra mine egne oplevelser i uddannelsessystemet har jeg erfaret, at det meget ofte handler om at "knække koden" til et emne eller fag, og at det ikke er alle, der får den oplevelse med det perspektiv, de får i skolen. Som underviser bestræber jeg mig på at give mine elever et trygt læringsmiljø, hvor "fejl" ikke er et nederlag, men et tegn på, at vi skal benytte os af et andet perspektiv for at fremme forståelsen.
Jeg er lektiehjælper, fordi jeg tror på, at man, udover at hjælpe en elev med at komme over en konkret udfordring i et emne eller fag, kan bruge processen til at bygge selvtillid og give eleven troen på og evnen til at kunne lære lige, hvad de vil. Jeg håber altså, at jeg kan hjælpe elever med at "lære at lære" og give dem troen på, at de kan mere, end de tror.