Hej og velkommen til min profil!
Mit navn er Madicken og til daglig læser jeg til folkeskolelærer på VIA University College i Aarhus, hvor jeg er på mit 3. år. Jeg har færdiggjort matematik som undervisningsfag og er nu i gang med engelsk og idræt.
Som underviser er jeg optaget af at møde den enkelte elev, hvor de er. Jeg synes, at god undervisning handler om at skabe et trygt rum, hvor det er okay at lave fejl og stille spørgsmål.
Jeg lægger især vægt på at gøre undervisningen virkelighedsnær. Jeg oplever, at elever ofte lærer bedst, når de kan se en sammenhæng mellem det, de lærer, og den virkelige verden. Derfor forsøger jeg at gøre undervisningen konkret og få eleverne aktivt med, frem for at de kun skal sidde og lytte.
Jeg er lektiehjælper, fordi jeg er motiveret for at få endnu mere erfaring med at undervise. Gennem min læreruddannelse har jeg været i praktik flere gange, hvor jeg har fået mulighed for at afprøve forskellige didaktiske og pædagogiske tilgange i praksis.
Som lektiehjælper ser jeg derfor en god mulighed for at kombinere min læreruddannelse med min interesse for undervisning og samtidig gøre en konkret forskel for den enkelte elev.
Når jeg ikke studerer, bruger jeg meget af min tid på at træne og være sammen med mine veninder. Jeg har danset, siden jeg var barn, og selvom det ikke længere er en fast del af min hverdag, danser jeg stadig en gang imellem, når tiden og lysten er til det.