Hej og velkommen til min underviserprofil!
Jeg hedder Nanna og jeg læser til lærer, fordi jeg brænder for at gøre en forskel for børn og unge. Lige nu har jeg dansk 1.-6. klasse som linjefag, og på sigt har jeg gjort mig overvejelserne om at vælge matematik, engelsk, SPS, madkundskab eller håndværk & design.
Jeg har en lillebror med autisme og ADHD, som jeg altid har hjulpet meget – og det har givet mig en stor forståelse for, hvor vigtigt det er at møde hvert barn med tålmodighed, omsorg og respekt for deres individuelle behov.
For mig er det vigtigt, at læring sker i et trygt og positivt miljø, hvor der er plads til både fejl, grin og små succesoplevelser. Jeg ønsker at skabe motivation og glæde ved at lære – og give hver enkelt elev troen på, at de kan lykkes.
Jeg glæder mig til at møde min kommende elev!