Hej og velkommen til min profil!
Om mig:
Jeg hedder Jessieca og jeg er netop blevet student fra Bjerringbro Gymnasium. Lige nu holder jeg sabbatår, hvor jeg gerne vil bruge min tid på at gøre en forskel for andre.
Jeg er en glad, udadvendt og omsorgsfuld person, som godt kan lide at være aktiv, være sammen med andre og skabe en god stemning omkring mig. I min fritid nyder jeg blandt andet at træne, gå ture og være omkring dyr, ligesom jeg selvfølgelig også bruger tid sammen med min familie og mine venner.
Som lektiehjælper:
Jeg har altid været glad for at hjælpe andre, og gennem min skoletid har det været naturligt for mig at hjælpe mine klassekammerater, når noget var svært. Jeg er tålmodig og god til at lære fra mig og vil gerne finde forskellige måder at forklare ting på, så det giver mening for den enkelte elev.
For mig er det vigtigt at skabe en tryg relation, hvor der er plads til spørgsmål og fejl. Jeg vil gerne motivere eleven ved ikke bare at hjælpe med en opgave, men også ved at give dem følelsen af, at de faktisk godt kan.
Jeg er lektiehjælper hos GoTutor, fordi jeg gerne vil bruge mit sabbatår på at hjælpe andre og være med til at give elever større tro på deres egne evner.