Hej!
Jeg hedder Olivia og til daglig læser jeg psykologi på Aarhus Universitet.
I min fritid dyrker jeg et væld af hobbyer med mine venner eller alene. Jeg er glad for at synge, spille klaver og guitar, jeg tegner og maler og danser. Derudover elsker jeg at bruge tid i naturen og lave trangiamad, bål og bade i havet året rundt. Og så kan jeg godt lide at bruge det rige kulturliv i Aarhus til f.eks. koncerter, på museer og i biografer. Generelt er jeg en meget rolig, humoristisk og kreativ sjæl, der er meget åbensindet, ansvarsfuld og altid åben for nye input og læring.
Som underviser er jeg meget tålmodig og vil altid forsøge at skabe et trygt rum, hvor der er plads til ALLE spørgsmål, og hvor det ikke er farligt at lave fejl. Jeg har undervist børn i en bred aldersgruppe som frivillig i Peru. Her kunne jeg også godt lide at lægge energi i at gøre læringen sjov og lade mit engagement smitte af på børnene. Derudover har jeg arbejdet med mange mennesker med handicap og mange forskellige kognitionsniveauer, hvor jeg også har en god erfaring med at oversætte undervisning til forskellige forståelsesniveauer.
Jeg kunne godt tænke mig at blive lektiehjælper ved GoTutor, fordi jeg ville finde stor mening i jobbet. Derudover har det altid ligget mig naturligt at lære fra mig, og jeg finder en stor glæde i at hjælpe andre mennesker.