Hej og velkommen til min underviserprofil!
Jeg er uddannet lærer og bosat pt. i Aalborg. Jeg underviser som vikar og yder frivillig lektiehjælp i fritiden. Derudover fungerer jeg som engelsk tolk for Aalborg kommune, både på skolerne, for psykologer, rådgivere m.m. Før og efter min læreruddannelse har jeg også været pædagogmedhjælper og socialpædagog.
Jeg taler fire forskellige sprog og kan være behjælpelig på flere områder. Når jeg underviser sigter jeg efter at forklare, så det giver mening, dvs., jeg benytter tydelig artikulation. Som person er jeg meget tålmodig, rolig og afkoder let mennesket jeg sidder med.
Efter flere år som frivillig lektiehjælper til f.eks. nytilkomne ukrainere, vil jeg nu tage skridtet videre og undervise alle, der har behov for lidt ekstra hjælp, uanset baggrund.
Målet for mig som lektiehjælper er at løfte niveauet for dem, der har brug for det. Dette kan jeg gøre samtidig med at være lyttende, støttende og motiverende.