Hej og velkommen til min undervisningsprofil!
Mit navn er Anna, og til daglig er jeg i gang med en STX-uddannelse på Odense Katedralskole. Jeg har valgt at blive lektiehjælper hos GoTutor, fordi jeg gerne vil gøre en forskel for børn og unge i deres skolegang.
Jeg synes, det er utroligt spændende at kunne hjælpe andre med at få den samme oplevelse, som jeg selv har haft. Jeg har nemlig prøvet, hvor svært det kan være at følge med i skolen, og hvor frustrerende det føles, når tingene ikke giver mening. Men jeg har også oplevet, hvordan det hele pludselig kan vende – når man lige fanger den rigtige måde at lære på, og det hele begynder at hænge sammen. Det har lært mig, at vi alle lærer på forskellige måder, og at det handler om at finde netop den tilgang, der giver mening for den enkelte.
Som lektiehjælper vil jeg derfor gerne støtte elever i at opdage deres egen måde at lære på. Jeg tror på, at når man først finder den rette tilgang, så kommer motivationen og selvtilliden også helt af sig selv. Mit mål er ikke kun at hjælpe eleverne med de faglige udfordringer, men også at give dem succesoplevelser, der kan inspirere dem til at tro på sig selv og få lysten til at lære tilbage.
I min fritid nyder jeg at læse, være kreativ og bruge tid sammen med mine venner. Jeg elsker at læse, og jeg kaster mig gerne over både fantasy, klassikere og moderne fortællinger. Jeg har læst alt fra Ringenes Herre, Narnia og Harry Potter til mere realistiske og følelsesladede historier som Drageløberen.
Udover det elsker jeg at lytte til musik, og jeg har en pladeafspiller, som jeg bruger flittigt. Det er noget helt særligt at høre et godt nummer på vinyl, især hvis det er Queen, The Beatles eller Elvis.
Som person er jeg smilende og imødekommende, og jeg gør mig umage for at skabe en positiv atmosfære omkring mig. Jeg er nysgerrig og leder altid efter nye udfordringer. Det betyder meget for mig at kunne gøre en forskel – både i små og store sammenhænge – og derfor motiveres jeg af at hjælpe andre og bidrage til, at de udvikler sig.
Jeg glæder mig til at møde nye elever, hvor jeg kan være med til at gøre en forskel både fagligt og personligt. Sammen kan vi finde den måde at lære på, der fungerer bedst, så skolearbejdet bliver mere overskueligt, motiverende og måske endda sjovt.