Hej og velkommen til min profil!
Mit navn er Anne og jeg er en positiv og smilende person, som har en naturlig interesse i andre mennesker. Jeg er vild med at formidle, lære nyt og at vride min hjerne for en ny måde at forklare en eventuelt kompliceret ting, på. I min fritid er jeg glad for at synge (gerne i kor), svømme og finder stor glæde i at eksperimentere med madlavning. Jeg holder også meget af at rejse og møde nye kulturer, og jeg har boet i både Australien, England og Rumænien, hvilket har givet mig en stor nysgerrighed på mennesker og forskellige måder at leve og lære på.
Som underviser tror jeg på, at den allerbedste læring opstår, når eleven føler sig tryg, og har en oplevelse af, at det er okay at lave fejl. Derfor lægger jeg vægt på at skabe en god relation først og derefter tilpasse undervisningen til den enkelte elev. Jeg varierer undervisningen og forsøger at gøre stoffet konkret og relevant, så eleven kan se meningen med det, vi arbejder med. Samtidig er jeg god til at skabe struktur og motivere elever, der måske har mistet troen på egne evner. For mig handler god undervisning lige så meget om at opbygge selvtillid som det handler om at lære grammatik. Jeg bliver motiveret når en elev selvtillid vokser, fordi de pludselig forstår noget, der før virkede uoverskueligt.
GoTutors tilgang til individuel undervisning giver, efter min mening, de bedste muligheder for at skabe netop de øjeblikke, fordi der er tid og plads til at tage udgangspunkt i den enkelte elevs behov. Med min erfaring fra både folkeskolen, gymnasiet, læsetræning og frivillig undervisning og lektiehjælp, kan jeg bidrage med både faglighed, tålmodighed og engagement.