Jeg hedder Clara og studerer til daglig en bachelor i historie på Aarhus Universitet. I min fritid er jeg spejderleder. Gennem mit virke som spejder og spejderleder har jeg erfaret, at læring sker bedst i et trygt miljø, hvor der er plads til at fejle og prøve igen, og hvor man støtter hinanden undervejs.
Før jeg startede på studiet, arbejdede jeg som pædagogmedhjælper og fast lærervikar på tværs af forskellige klassetrin. Her lærte jeg, hvor afgørende en god relation mellem elev og underviser er for læring og trivsel, samt hvor vigtigt det er at møde det enkelte barn dér, hvor det befinder sig.
Som lektiehjælper lægger jeg derfor stor vægt på at opbygge en tryg relation til eleven for at skabe de bedste rammer for læring. Mit fokus er at give eleven succesoplevelser, så den faglige selvtillid styrkes og danner et stærkt fundament at bygge videre på.