Hej og velkommen til min underviserprofil!
Mit navn er Ludvig og jeg blev student i 2023 fra STX, hvor jeg havde studieretningen Musik A og Matematik A.
Jeg er en nysgerrig person, der altid søger ny viden og holder mig orienteret om, hvad der sker i verden. Mine interesser spænder bredt og omfatter blandt andet musik, bøger, motion, sport og natur. Jeg vil beskrive mig selv som engageret og målrettet, og jeg stræber altid efter at opnå det bedst mulige resultat. Denne tilgang forsøger jeg også at afspejle i min undervisning, hvor jeg lægger vægt på at skabe kvalitet og engagement.
Jeg har gennem årene opbygget bred undervisningserfaring, særligt inden for musik, hvor jeg har undervist i forskellige instrumenter, kor og fællessang. Tidligere har jeg også fungeret som tutor i mit gymnasiums studiecafé, hvor jeg hjalp mine medstuderende med både lektier og afleveringer, da jeg allerede i gymnasiet markerede mig positivt i mine undervisningsfag.
Fra august 2023 til januar 2025 var jeg ansat på Løsning Skole i Hedensted Kommune, hvor jeg i to perioder har været fastansat vikar i tidsbegrænsede stillinger. Først som barselsvikar for skolens primære musiklærer, hvor jeg stod for al musikundervisning på 1.–8. klassetrin, engelsk i 6. klasse samt undervisning i mellemformen. Senere som fast vikar i udskolingen, hvor jeg underviste på 7.–9. klassetrin. Hertil kom faste timer i SFO’en, hvor jeg fik værdifuld erfaring i at skabe relationer og være en del af børnenes hverdag uden for klasseværelset.
Derudover har mit arbejde i skolens specialafdeling givet mig værdifuld erfaring med at støtte og undervise elever med særlige behov. Jeg har fået indblik i, hvordan man bedst møder deres individuelle udfordringer, skaber trygge rammer og tilpasser undervisningen, så hver enkelt elev får mulighed for at udvikle sig.
Min blandede erfaring som både tutor, lærervikar og pædagog har givet mig et solidt pædagogisk fundament. Jeg har lært hurtigt at sætte mig ind i forskellige fag, materialer og niveauer, og har i forbindelse med min egen undervisning også udviklet mit eget undervisningsmateriale tilpasset elevernes behov.
Derudover har jeg fået en klar forståelse af, hvad det kræver at undervise elever i forskellige aldre, og hvordan undervisningen bedst tilpasses deres faglige niveau, personlige styrker og udfordringer – samtidig med at de forberedes på prøver og andre milepæle.
Ved første undervisningsgang lægger jeg vægt på at afklare elevens behov og mål, samtidig med at vi bruger tid på at lære hinanden at kende. På den måde kan både eleven og jeg som underviser sikre et godt udgangspunkt for et stærkt og frugtbart samarbejde.
Jeg ser frem til at bringe mine erfaringer og mit engagement i spil, og jeg føler mig godt rustet til at skabe et trygt, motiverende og lærerigt miljø, hvor eleven kan udvikle sig både fagligt og personligt.