Hejsa - og velkommen til min profil!
Mit navn er Sofie og jeg har netop afsluttet en STX-uddannelse fra Aarhus katedralskole, hvor jeg havde studieretningen Musik A og Matematik A. I år holder jeg sabbatår, og glæder mig til at lære fra mig.
Jeg bor i Lystrup med mine 3 lillesøstre, mor, far, hund og høns. Jeg vil beskrive mig selv som en social, kreativ og initiativrig pige. Og så brænder jeg for musikken. Til daglig går jeg på MGK, som er et elite-kursus for unge musikere. Jeg spiller på lidt af hvert, men mit hoved-intrument er violin. Derudover elsker jeg at hækle og at være kreativ med mine hænder.
Jeg elsker selv at gå i skole og ønsker at give glæden videre. Uanset om det handler om at få skabt et overblik, mod til at række hånden op, eller om vi skal terpe en helt masse fagbegreber, så glæder jeg mig til at vi skal lære en masse sammen :-)
Derudover er jeg et kæmpe legebarn, og synes ikke det behøver at være kedeligt at lære nyt. Jeg vil bestræbe mig på, at gøre undervisningen varieret og tilpasset elevens niveau, men også motivationen den givne dag. For mig handler god lektiehjælp om at skabe et trygt rum, hvor eleven føler sig set og tør stille spørgsmål, også når noget virker svært.
Det motiverer mig helt vildt at se andre udvikle sig og lykkes med de mål, de sætter sig, og jeg vil derfor gerne give en masse af mine egne erfaringer videre som lektiehjælper.
Jeg glæder mig til at møde dig!