Hej og velkommen til min underviserprofil!
Jeg hedder Jeppe og til daglig er jeg i gang med en STX-uddannelse på Roskilde Gymnasium. Jeg er nede på jorden, tålmodig og nem at arbejde sammen med. Jeg er især stærk i samfundsfag og matematik, men jeg hjælper også gerne med sprogfag (dansk og engelsk) på folkeskoleniveau.
Som underviser går jeg efter at skabe ro, overblik og forklaringer, der faktisk giver mening. Jeg tager tingene i et tempo, hvor eleven kan følge med. Jeg kan godt lide at gøre undervisningen konkret og nem at gå i møde.
Jeg bliver motiveret af at lære fra mig og give andre den støtte, som de har brug for. Det føles godt at gøre en forskel og se, når det pludselig “klikker” for en elev.
Lidt om mine interesser
Jeg er meget glad for styrketræning, og jeg træner 5-6 gange om ugen. Derudover er jeg også glad for at spille computer og stå på skateboard, når jeg lige har tiden til det. Jeg er også glad for at lytte til musik, og jeg samler også på vinylplader.