Mit navn er Caroline. Jeg er student fra Espergærde Gymnasium, hvor jeg har haft en stor interesse for mine fag og altid godt kunne lide at hjælpe andre med at forstå det, vi lærte. Jeg skal starte på medicinstudiet, hvilket vidner om mine faglige kompetencer.
Jeg har tidligere dyrket elitesport, og det har lært mig at være vedholdende og struktureret – noget jeg også bruger, når jeg underviser. For mig handler god undervisning ikke kun om faglighed, men også om at skabe et trygt rum, hvor man tør stille spørgsmål og lære i sit eget tempo.
Jeg har også erfaring med at passe børn i forskellige aldre, og det har givet mig en god fornemmelse for, hvordan man tilpasser sig den enkelte og formidler ting på en måde, der giver mening for dem.
Som underviser er jeg rolig, tålmodig og god til at forklare komplekse emner på flere måder, så det bliver til at forstå. Jeg vil gerne hjælpe med at gøre lektier og skole lidt nemmere – og måske også lidt sjovere.
Jeg er overbevist om, at jeg kan skabe et positivt og støttende læringsmiljø for eleven, hvor vi sammen kan arbejde hen imod faglige mål og skabe succesoplevelser.