Hej og velkommen til min profil!
Mit navn er Marie og jeg er en ung pige, som snart afslutter en STX-uddannelse på Aurehøj Gymnasium. Jeg vil rigtig gerne hjælpe børn og unge med at få mere selvtillid og glæde ved at lære.
I min hverdag er jeg meget aktiv, hvor jeg dyrker ballet og træner fitness. Jeg er samtidig en kreativ person, der elsker at male, tegne, sy tøj og lave smykker. Jeg nyder at bruge kreativitet som en måde at skabe ro, motivation og glæde på, og det vil jeg også gerne bringe ind i arbejdet med børn.
Jeg er vokset op med dyr og har selv en hund, og jeg bor sammen med min mor og min mormor, som er dement. Det har lært mig rigtig meget om omsorg, tålmodighed og det at være opmærksom på andre menneskers behov.
Jeg er lektiehjælper ved GoTutor, fordi jeg selv har haft en tutor og ved, hvor stor en forskel det kan gøre at have en, der støtter, lytter og tror på én. Det vil jeg gerne give videre.
Jeg holder meget af at være sammen med børn, og for mig er det vigtigt at skabe en tryg relation, hvor barnet føler sig set, forstået og motiveret – både fagligt og personligt.
Jeg håber virkelig at få lov til at gøre en forskel for jeres barn!