Hej og velkommen til min underviserprofil!
Jeg er en tålmodig og nærværende underviser med særlig interesse for matematik og historie. For mig handler god undervisning om at skabe tryghed, forståelse og motivation – og det starter med at møde dit barn i øjenhøjde. Jeg tilpasser undervisningen til det niveau og den læringsstil, dit barn har, så vi får skabt en udvikling, der både kan mærkes og forstås.
I matematik arbejder jeg meget med at gøre det abstrakte konkret, så dit barn bedre kan se sammenhænge og huske strategierne. I historie handler det om at vække nysgerrighed og forståelse for, hvordan fortiden hænger sammen med nutiden – og gøre stoffet levende og relevant for dit barn.
Jeg ved, at det ikke altid er nok, at undervisningen står i kalenderen – dit barn skal også være mentalt klar. Derfor starter vi altid med at lande i rummet sammen, så fokus og motivation er på plads, før vi går i gang.
Jeg er lektiehjælper hos GoTutor, fordi jeg brænder for at gøre en forskel. Der er noget helt særligt ved at se et barn få en ny forståelse og opdage, at "jeg kan faktisk godt!" – det er de øjeblikke, jeg arbejder for.
I min fritid bruger jeg tid med min kæreste og hun. Derudover spiller jeg både volleyball og discgolf – to sportsgrene jeg elsker, og som giver mig energi i hverdagen. Jeg har været med til at starte en discgolfklub i Grindsted og har tidligere været formand for en volleyballklub, hvor jeg også trænede børn og unge. Det har givet mig stor erfaring i at motivere og skabe udvikling. Jeg nyder at arbejde med unge mennesker – både på banen og i undervisningen.