Hej og velkommen til min underviserprofil!
Mit navn er Magnus. Til daglig studerer jeg en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus Universitet, og i min fritid går jeg op i fodbold samt hænger ud med mine venner. Jeg spiller selv fodbold i Fuglebakken KFUM. Derudover har jeg en interesse for at spille PlayStation, hvor jeg faktisk har tjent penge på at spille FIFA/FC. Jeg har nemlig været med i eSuperligaen, hvor jeg spillede for Viborg FF.
Jeg har tidligere været ansat som lærer- og pædagogisk vikar på Riberhus Privatskole, hvor jeg også selv har gået i skole. Jeg skaber god undervisning ved at udfordre eleven på forskellige måder alt efter, hvordan eleven reagerer. Jeg går desuden op i, at det skal være "sjovt" at lære og har derfor en humoristisk tilgang til undervisning. Jeg har undervist alt fra 0. klasse og op til 10. klasse. Derudover har jeg arbejdet i en børnehave, hvor jeg har lært en hel del om pædagogik, som vil være brugbart, når jeg underviser. Under min tid som støttevikar har jeg været knyttet til en dreng med en mild grad af autisme og en pige med ADHD og angst. Jeg har derfor en smule erfaring med at undervise og støtte børn med diagnoser.
Jeg er meget fleksibel ift. hvornår undervisningen kan ligge!
Jeg er lektiehjælper ved GoTutor af to årsager:
1. Jeg finder stor tilfredsstillelse i at hjælpe andre, især børn, og bliver derfor i godt humør af det.
2. Jeg mangler et studiejob, og jeg ser dette job som værende et yderst meningsfuldt arbejde sammenlignet med mange andre studiejobs.
Jeg glæder mig meget til at møde min kommende elev!