Hej og velkommen til min underviserprofiL!
Mit navn er Rebekka, og jeg er på nuværende tidspunkt i gang med en HF-uddannelse, hvor jeg går i Musik og Mediefags klassen.
I min fritid nyder jeg at tegne, lytte til og lave musik, samt spille video spil, både alene og med mine venner. På efterskolen spillede jeg i band og optrådte til et par arrangementer samt en festival. Jeg elsker også at lære om og møde nye kulturer, og jeg har selv været på udveksling til både USA og Sydkorea.
Jeg har et højt fagligt niveau, med fokus på matematik og engelsk, hvori jeg har Cambridge certifikat. Mit ønske er at skabe et trygt og sikkert rum for mine elever, hvor der er plads til at lave fejl og stille spørgsmål uden skam. Jeg lærer selv bedst i form af tekst, men jeg ved at der er mange der mere udøvende eller visuelle lærer, så den individuelle elevs behov er noget jeg gerne vil arbejde med i undervisningen. Jeg vil prøve mit bedste på at gøre undervisningen til noget sjovt og hyggeligt i stedet for en pligt, så eleven kan få så meget ud af undervisningen som muligt.
Jeg glæder mig til at møde jer!