Hej og velkommen til min underviserprofil!
Jeg har altid været god til at sætte mig ned og forklare svære fag på en rolig og forståelig måde, især for mine venner og veninder, som har haft udfordringer i skolen. Jeg er et tålmodigt menneske, og jeg elsker at se andre lykkes med skolearbejdet. Jeg ved, hvor meget det kræver, og hvor stor en lettelse det er endelig at forstå noget, man har kæmpet med.
Jeg gik på Frederiksberg Privatskole, hvor jeg oplevede et tydeligt fagligt løft fra folkeskolen. Her mødte jeg lærere, der var passionerede omkring deres arbejde og oprigtigt ønskede, at jeg skulle lære så meget som muligt.
Jeg har altid nydt at gå i skole og har haft relativt let ved at lære nyt. Det har givet mig lyst og evne til at hjælpe andre, for jeg sørger altid selv for at forstå et fag helt fra bunden, så jeg kan bygge videre og forklare det videre på en klar måde.
I sommers afsluttede jeg min STX, på Nørre Gymnasium, hvor jeg havde haft samf/eng, hvilket er to fag som jeg har stor passion for, samt psykologi B og historie A. Disse fag er mine spidskompetencer. Yderligere skrev jeg mit studieretningsprojekt (SRP) i psykologi og engelsk om generationelt omsorgssvigt.
Jeg har altid været en person med energi, der snakker meget, hvilket jeg også føler jeg vil kunne videregive, til dem som ellers har svært ved at række hånden op. Jeg har på gymnasiet fået henholdsvis 10 og 12 i alle mine mundtlige, og skriftlige karakterer.
Som det er lige nu, arbejder jeg 20 timer deltid, i butik i Rødovre centeret, men jeg føler jeg kan mere end det, og ønsker at gå hjem fra arbejde med en følelse af at jeg har gjort en forskel for nogen, som jeg ville få ved at hjælpe folk med b.la. Skolearbejde.
Som nævnt er jeg enormt tålmodig, og har haft “erfaring” med at hjælpe mine veninder med skolearbejdet, hvor flere af dem har diagnoser såsom ADHD og autisme. Derfor har jeg heller intet problem med at skulle hjælpe nogen, der har brug for at tage tingene ekstra stille og roligt, eller havde forklaret tingene en ekstra gang.
Tålmodighed og forståelse er for mig en naturlig del af god læring. Derfor vil jeg hellere forklare en gang for meget, end en gang for lidt.