Hej og velkommen til min profil!
Mit navn er Emma og jeg er din nye lektiehjælper!
Jeg er imødekommende, smilende, rummelig, nem at snakke med og tålmodig. Vi tager det bare i det tempo, som du har brug for.
Når jeg selv skal lære noget, prøver jeg altid at gøre det meget visuelt, fordi det ofte gør emner og begreber nemmere at forstå og nemmere at huske. Det samme vil jeg benytte mig af i undervisning, men jeg kan sagtens forklare noget på flere forskellige måder, da alle lærer forskelligt.
Om nogle år vil jeg gerne selv være underviser på et gymnasie, så for mig er det en oplagt mulighed for at øve mig i at hjælpe elever godt på vej i deres læring.
Jeg er på det første år af kandidaten med samfundsfag og tysk. På den måde har jeg også selv massere af erfaring i at skulle lære noget helt fra bunden og takle fagligt svære emner.
Jeg vil gøre mit til, at vi får en tryg relation, så det bliver til hyggelig lærings-tid, og så du føler du kan stille alle de spørgsmål, du kan komme i tanke om.
Mere om mig:
- Jeg er studenterunderviser ved Det rullende Universitet
- Jeg er frivillig i 2 timer om Ugen, hvor vi har fokus på at hjælpe flersprogede børn med at forbedre deres danske
- Jeg elsker at være aktiv, læse gode bøger og lægge puslespil