Hej og velkommen til min underviserprofil!
Mit navn er Freja Kemi, og jeg er en ung pige, som til daglig er i gang med en STX-uddannelse, hvor jeg har studieretningen Bioteknologi A og Matematik A.
Jeg er den ældste i min søskendefolk, og hjælper ofte mine mindre søskende med deres lektier. Jeg har derfor lært at bruge tålmodighed og evnen til at kunne formidle opgaver på nye og mere let arbejdelige måde, for at hjælpe dem bedst på vej, hvilket har haft stor succes.
Jeg har tidligere taget en Cambridge uddanelse på efterskole, hvor jeg afsluttede tysk, samfundsfag, engelsk og naturfag, og er derfor også øvet i at kunne formidle/oversætte opgaver på både dansk og engelsk til elever, der ville have gavn af det.
Jeg er selv vokset op i en tosproget familie (dansk/nigeriansk), så jeg har snakket engelsk siden jeg var helt lille. Uden for min skolegang bruger jeg ofte tiden med dem jeg holder af, og på at læse eller fordybe mig i kultur. Jeg har altid holdt meget af at lære om mange forskellige ting og jeg ønsker at give denne lyst og viden videre til andre børn og unge.
Jeg har valgt at være underviser hos Gotutor, fordi at jeg ved at der tages godt om de elever som har valgt at være en del af teamet, og vi som undervisere bliver klædt godt på til at kunne vejlede og lære vores elever det bedste vi har lært.
Som underviser vil jeg sørge for at mine elever får lyst til at lære sammen med mig, og at vi sammen kan have det sjovt, samtidig med at vi arbejder med det, som kan være lidt besværligt.
Jeg glæder mig til at møde min jer og min kommende elev!
- Freja