Hej! Mit navn er Magnus, jeg kommer fra Randers. Her har I information om mig som underviser og hvorfor jeg har valgt at være tutor.
Min motivation som tutor er at give mine elever det overblik, som ofte mangler. Dette formår jeg ved at hjælpe min elev med at tilrettelægge de specifikke delmål, der skal til, for at hun/han opnår sine endelige mål. Under undervisningen, danner jeg mig en idé om min elev's niveau. Til dette bruger jeg bl.a. pensum for det fag, som eleven har brug for hjælp til.
Jeg er fan af struktur og vil hive mine elever ud af den tåge, man ofte står i, når man mister overblikket over hvordan man kan nå sine mål.
Jeg abejede i 4 måneder i Guatemala som engelsklærer for elever i alderen 8-12 år og 18-22år. Her lærte jeg om vigtigheden af at tilpasse undervisningen til elevens specifikke alder og personlighed.
I gymnasiet var jeg “peer-tutor” i matematik for elever på min årgang og elever på årgangen under (16-19 års alderen) og underviste derfor matematik hver torsdag i 3.g.
Udannelse.
I gymnasiet havde jeg studieretningen samfundsfag/matematik. Nu, studerer jeg Business og kultur på Copenhagen Business School.
Jeg ser frem til at hjælpe til, om det handler om hjælp til oplæsning til specifikke eksamener eller bare en generel forbedring i det fag, som du har brug for hjælp til!