Hej og velkommen til min profil!
Jeg hedder Sophie og jeg glæder mig til at komme i gang med noget undervisning!
For mig er eksamener altid gået ret godt. Det tror jeg har noget at gøre med, at jeg har gennemskuet, hvad der skal til, arbejdet hårdt og arbejdet med min egen selvtillid og motivation til eksamen. Den "recipe for succes" er noget, jeg meget gerne vil dele.
Men jeg kan heller ikke tage æren alene, for jeg har også haft nogle meget søde, engagerede og autentiske lærere, som jeg har haft en rigtig god relation til. Det har været vigtigt for min tryghed og har motiveret mig. Og inspireret mig, så derfor er det 100% noget af det, jeg vil tage videre, når jeg selv skal undervise og hjælpe andre. For alle fag indeholder noget fedt - nogle gange skal man bare lige grave lidt for at finde det frem.
Derudover har jeg erfaring med diagnoser som autisme og ADHD fra selv at have gået i en såkaldt ASF-klasse, så jeg kender til nogle af de udfordringer (og fordele) der kan være i den forbindelse.
Men pauser er også vigtigste! Personligt bruger jeg mine pauser på at lystlæse, strikke, hækle eller lave smykker og at være sammen med nogle af mine yndlingsmennesker. Generelt interesserer jeg mig desuden for historie, sprog og kultur. Som
Jeg glæder mig til at møder jer/dig, og gøre alt hvad jeg kan for, at du bliver glad for og bedre til dit fag.