Hej og velkommen til min underviserprofil!
Jeg hedder Annika og til daglig er jeg i gang med en STX-uddannelse på Silkeborg Gymnasium, hvor jeg har studieretningen Matematik A, Fysik B og Kemi B. I fritiden bruger jeg tid på at læse, hækle, spille brætspil og være sammen med mine venner og min familie. Jeg er en meget lyttende og rolig person, der altid ser det gode i mennesker, og der elsker at hjælpe andre mennesker.
Som underviser er jeg meget tålmodig. Jeg vil skabe en god undervisning ved at lytte til den person jeg samarbejder med, og finde ud af hvordan de bedst kan lære og forstå. For mig er det meget vigtigt, at det er et behageligt undervisningsmiljø, hvor man aldrig føler, at man er bange for at spørge eller sige noget. Jeg har tidligere været frivillig hjælpetræner i gymnastik for elever fra 0.-2. klasse. Den erfaring har givet mig større kompetencer til at hjælpe folk med at lære nye ting, og det har lært mig, hvordan man kan motivere elever til at lære noget. Det er færdigheder, der er centrale for mig som underviser.
Jeg er lektiehjælper hos GoTutor, fordi jeg har en drøm om at blive lærer i fremtiden, og fordi jeg synes det er et meget givende studiejob. Jeg bryder mig om at være sammen med andre mennesker, og jeg elsker at hjælpe andre, hvilket er derfor jeg synes at netop dette job er så givende. Jeg har valgt fagene matematik og fysik/kemi, fordi det er fag jeg selv er meget engageret i, og fordi jeg har rigtig godt styr på fagene. Jeg nyder de fag, fordi jeg godt kan lide, at der er et konkret svar, og fordi jeg nyder at man virkelig skal tænke sig om når man løser opgaverne. Jeg har valgt at undervise i engelsk, fordi jeg er god til engelsk, og fordi jeg synes at det er rigtig vigtigt, at kunne tale sproget, så man kan kommunikere med mange forskellige slags mennesker. Jeg har været på et 7-ugers udvekslings-ophold i Boston, USA, der virkelig har løftet mit engelsk til et nyt niveau.