Velkommen til min profil
Om mig:
Mit navn er Emma, jeg er 25 år gammel, og jeg bor i Aarhus sammen med min kæreste. Udover at bruge tid med min kæreste, elsker jeg at dyrke sport, være sammen med mine venner og min familie.
Min motivation:
Jeg har en særlig stor interesse i at undervise elever i tysk, da jeg til dagligt læser international virksomhedskommunikation tysk på 5. semester på Aarhus Universitet. Jeg føler derfor særligt, jeg kan lære fra mig i faget, da jeg sidder med det til dagligt.
Jeg blev rigtig glad for tysk i gymnasiet, hvor jeg havde det på A-niveau - og så har jeg været glad for det lige siden.
Min erfaring:
På universitetet har jeg været tutor for de nye studerende, og derudover har jeg været mentor, hvor jeg var tilknyttet en studiegruppe, som jeg støttede gennem deres 1. semester.
Jeg har 2 års erfaring som lærervikar, og jeg har cirka 3 års erfaring som pædagogmedhjælper.
Derudover er jeg netop hjemvendt fra et udvekslingsophold i Berlin, hvor jeg særligt har forbedret mine engelsk- og tyske sprogkundskaber. Derudover følger jeg både engelsk- og tyske fag på Aarhus Universitet.
Mine mål:
Jeg er lektiehjælper ved GoTutor, fordi jeg gerne vil hjælpe elever med at opnå deres fulde potentiale og udvikle deres selvtillid. At se elever vokse både fagligt og personligt er utrolig meningsfuldt for mig, og jeg tror på, at mine evner til at skabe en god atmosfære kan være en stor hjælp for dem. For mig som underviser er det vigtigt at skabe et trygt og rart læringsmiljø!
Jeg håber på at høre fra dig!