Hej og velkommen til!
Jeg hedder Laura, og jeg er en kreativ sjæl, der til daglig studerer en HF-uddannelse på Nørresundby Gymnasium og HF. Når jeg ikke studerer, tilbringer jeg tid i mit atelier i Karolinelund, hvor jeg skaber kunstværker til jazz- og popmusik. Mit atelie, Streetstation, er en del af Ung Aalborg, hvor jeg arbejder som fuldtidskunstner og laver værker for både virksomheder og kommunen i Aalborg.
Jeg kender følelsen af at sidde til undervisningen og ikke helt kunne følge med, men også glæden ved at møde en lærer, der virkelig forstår én og hjælper en videre. Det er den oplevelse, jeg ønsker at videregive til elever, der står i en lignende situation. Mit mål som tutor er at gøre skolearbejdet sjovere og mere virkelighedtro, samtidig med at jeg lægger stor vægt på elevens trivsel og tryghed. Jeg arbejder altid med at styrke både faglig selvtillid og sociale kompetencer, så eleven føler sig støttet hele vejen.
Jeg tror på, at undervisningen skal være så virkelighedsnær som muligt, og derfor tilpasser jeg undervisningen til elevens interesser og styrker. Jeg skaber et kreativt undervisningsmiljø, hvor vi bruger både kroppen og omgivelserne til at forstå det faglige indhold. Samtidig er jeg meget lydhør overfor ændringer, så undervisningen hele tiden passer bedst muligt til den enkelte elev.
Jeg har personlig erfaring med ordblindhed og IT-hjælpeværktøjer og jeg har desuden stor erfaring med at støtte elever med ADHD, autisme og angst. Jeg har selv haft disse udfordringer tæt inde på livet, men i dag bruger jeg min erfaring til at hjælpe andre med at overvinde deres egne udfordringer og opnå en stabil hverdag. Igennem både grundskolen og gymnasiet har jeg hjulpet mine medstuderende med at finde og anvende de værktøjer, der kunne frigøre deres fulde potentiale.
I min fritid kan du finde mig på golfbanen, da golf er en af mine store passioner, sammen med badminton. Når jeg har brug for at slappe af, nyder jeg en god film eller serie i selskab med familie og venner.
Jeg er en del af GoTutor, fordi jeg brænder for at hjælpe andre med at overvinde deres udfordringer og få større selvtillid i skolen.
Jeg glæder mig til at gøre en forskel og lære dig at kende!