Hej og velkommen til min underviserprofil!
Mit navn er Anna og til daglig er jeg i gang med en STX-uddannelse på Frederikssund Gymnasium, hvor jeg har biotek-linjen.
Som mentor er jeg meget imødekommende og ansvarsfuld, og jeg er blevet fortalt af mange, at jeg er rigtig god til at formidle undervisning. Jeg er kendt i min klasse for at hjælpe mange med lektier og svære opgaver, og det er tit mig de går til hjælp i stedet for læreren, da jeg forklarer det anderledes og mere i øjenhøjde.
Jeg var desuden også mentor i folkeskolen for 2-3 klasser over flere år, og jeg fungerede rigtig godt som lektiehjælper, da mine elever altid så frem til en time med mig. Jeg er også god til at gøre undervisningen spændende ved at inkorporere elevens interesser og tidligere gode oplevelser med undervisning.
Jeg er meget mødepligtig, og vil altid opdatere tidligere undervisning med et grundigt resume af hvad mig og eleven har gennemgået. Jeg er også altid klar på nye udfordringer, og vil selfvølgelig gerne læse op på nye programmer eller undervisningsmetoder.
Desuden kan jeg undervise fra når jeg har fri fra skole, hvilket kan variere fra dag til dag, men typisk kan jeg være klar kl 16-17.