Velkommen til min underviserprofil!
Jeg er en venlig, tålmodig og kreativt tænkende tutor, der er god til at finde nye, sjove og anderledes måder at lære fra mig på. Jeg underviser kun i matematik i folkeskolen, da jeg føler, at det er her, jeg er fagligt klar til at lære fra mig. Jeg er god til at stifte venskaber og skabe et rart og roligt miljø, fyldt med læring. Jeg arbejder med at gøre matematik sjovt og overskueligt gennem kreative øvelser og konkrete eksempler fra hverdagen.
Jeg vil prøve at skabe motivation på den måde, eleven bedst håndterer det. Nogle eksempler kunne være: målsætninger, klistermærker, små gevinster og anerkendelse.
Gennem min skolegang har klassekammerater altid rost min måde at hjælpe med lektier eller forståelse af materiale. Derudover har jeg et arbejde i GoMonkey (klatrepark), hvor jeg hjælper med at berolige, formidle og sørge for sikkerhed. Her har jeg været udsat for mange forskellige udfordringer og lært en masse, når det kommer til at tilpasse hjælp efter behov. Det har givet mig erfaring i at forklare ting på flere forskellige måder, indtil det giver mening for den enkelte.
Jeg er i gang med en HTX-gymnasial uddannelse, hvor jeg går på linjen matematik A og programmering B. Det betyder, at jeg dagligt arbejder med logisk tænkning og problemløsning, hvilket styrker mig som underviser i matematik på folkeskoleniveau.
Jeg er lektiehjælper hos GoTutor, da jeg elsker at lære fra mig og synes, det er super fedt at se, hvordan andre udvikler sig og lærer mere, efterhånden som de får hjælp. Det giver mig stor glæde at være en del af den proces.
Jeg er en ung pige, som elsker at lære nye ting. Mine hobbyer er computerspil, syning, læsning og andre IT-relaterede projekter. Computerspil har været en stor del af mit liv, siden jeg var helt lille, og det er også her, jeg har opbygget mange af mine IT-færdigheder. Jeg er for nylig begyndt at sy i min fritid. Jeg syr lidt af hvert, men lige nu arbejder jeg på et iPad-cover til min mor.