Jeg hedder Selma!
Til hverdag går jeg på Roskilde Gymnasium på linjen Samfundsfag A og Matematik A. Siden jeg går på Roskilde Gymnasium er det meget oplagt for mig at arbejde i Roskilde, men jeg er åben for både omegnen af Roskilde og omegnen af Tølløse/ Hvalsø.
I min fritid plejer jeg at lave lektier og være sammen med venner. Udover dette så elsker jeg at hækle, spille klaver og lave mad. Forrige år gik jeg på efterskolen Baunehøj, som var en eksamensfri efterskole med fokus på projektorienteret arbejde.
Ellers er jeg er den yngste i en søskendeflok bestående af 4, så jeg er vant til at være sammen med andre mennesker og er ret tålmodig.
Idet vi altid har hjulpet hinanden, har det inspireret mig til også at hjælpe andre. I folkeskolen har lærerne altid brugt mig som en hjælpende hånd, til de elever der har haft det sværere med skolen, siden jeg er dygtig, rummelig, meget hjælpsom samt har øje for andre mennesker og deres behov.
Jeg går meget op i, at andre har det behageligt, når de er i mit selskab. Jeg kan arbejde sammen med de fleste, og hvis ikke finder jeg en løsning.
Jeg har valgt at blive tutor, fordi jeg mener at det måske kunne være en fordel, at jeg selv bliver undervist, og kan på den måde sætte mig i andres sted. Jeg har derfor også en god fornemmelse for hvad der fungerer for mig og andre elever, og disse erfaringer kan jeg bruge til at hjælpe. Derudover ville jeg også nyde at dele min viden med andre. Og som det sidste synes jeg at det er vigtigt at fortælle, at jeg gerne også arbejder med børn/ teenagere som eksempelvis har ADHD eller lignende udfordringer.
Jeg glæder mig til at møde dig!