Hej og velkommen til min profil!
Mit navn er Caroline, og jeg er i gang med mit andet sabbatår. De seneste halvandet år har jeg arbejdet som både lærervikar og pædagogmedhjælper på en skole – en erfaring, der for alvor har bekræftet mig i, hvor meget jeg holder af at arbejde med børn og unge og støtte dem i deres udvikling.
Jeg har altid været glad for at fordybe mig – især i matematik og dansk – og jeg ved fra min egen skolegang, hvor stor forskel det gør, når undervisningen bliver tilpasset den måde, man lærer bedst på. For mig er det vigtigt at møde hver elev i øjenhøjde og skabe et trygt rum, hvor der er plads til spørgsmål, nysgerrighed og forskellige måder at tænke på.
Som lektiehjælper hos Gotutor brænder jeg for at gøre fagene mere overskuelige og give eleverne både faglig forståelse og selvtillid. Jeg tror på, at der findes mange veje til den samme forståelse, og jeg motiveres af at finde netop den tilgang, der giver mening for den enkelte elev.