Hej og velkommen til min profil!
Jeg hedder Silke og bor i Aalborg. Til dagligt studerer jeg en kandidat i Kommunikation på Aalborg Universitet. Jeg ser mig selv som en energisk, nysgerrig og tålmodig person, der trives i samspillet mellem mennesker og læring.
I min hverdag fylder studiet en stor del, og jeg trives med at skabe struktur, udvikling og gode relationer. Jeg motiveres af at lære noget nyt, fordybe mig og nørde i de ting, der kan gøre mig klogere og mere reflekteret. Ved siden af studiet bruger jeg meget tid på at være aktiv, hvor jeg styrketræner, går til spinning og dyrker yoga. Jeg holder også af at gå ture, herunder både korte ruter og de længere ture med rygsæk. Når jeg ikke er fysisk aktiv, nyder jeg at læse skønlitteratur og finder en særlig ro i det midt i en ellers travl hverdag.
Jeg har erfaring med at arbejde med unge mennesker gennem mit nuværende studiejob som studenterstudievejleder for Aalborg Universitet, hvor jeg stræber efter at indtage rollen som en der støtter, vejleder og skaber ro. Denne tilgang vil jeg tage med mig ind i arbejdet som lektiehjælper. I mit nuværende job afholder jeg blandt andet trivselssamtaler med studerende, hvilket har styrket min evne til at analysere deres behov og møde dem dér, hvor de er. Netop denne kompetence ser jeg som afgørende for, at kunne hjælpe en elev bedst muligt i en lektiehjælpskontekst.
Som underviser lægger jeg vægt på at møde eleven i øjenhøjde og skabe et trygt rum, hvor de tør stille spørgsmål og være i tvivl. Jeg tror på, at god undervisning opstår, når faglighed kombineres med motivation og små succesoplevelser, og når man som underviser er nærværende, lyttende og tydelig i sin kommunikation.
Jeg har valgt at blive lektiehjælper hos GoTutor, fordi jeg brænder for at gøre en konkret forskel for elever, der har brug for støtte i deres skolegang. Jeg vil gerne være med til at give eleven den faglige selvtillid og læringsglæde, som kan ændre deres skoleoplevelse.