Jeg hedder Frederik og er bosat i Ølby ved Køge.
Som person/underviser er jeg videbegærlig og har generelt en stor interesse i at lære og videreformidle viden i flere forskellige sammenhænge.
Jeg er uddannet i Informationsvidenskab fra Københavns Universitet og arbejder til daglig som projektleder i Danske Bank. Sideløbende er jeg også uddannet som certificeret idrætslærer fra Paul Petersens Idrætsinstitut i København med særligt fokus på undervisning og formidling.
Jeg har i over 10 år arbejdet som akkrediteret journalist hos BMF1.dk, hvor jeg skriver motorsportsartikler. Jeg er derfor velbevandret i både det danske og engelske sprog, hvorfor undervisning heri også vil falde mig naturligt.
Jeg har gennem mange år været aktiv i diverse idrætsforeninger og sociale klubber og er herigennem vant til at udarbejde, planlægge og udføre undervisning til en bred målgruppe.
Foruden førnævnte interesser har jeg en meget aktiv livsstil, som både udfolder sig inden- og udendørs, som jeg også vil kunne indarbejde i min undervisningstilgang, hvis der er behov for det. Dette tæller blandt andet løb, tennis og landevejscykling, gastronomi, gaming og lignende aktiviteter.
Jeg har stor interesse for verdenshistorie, idræt/fysiologi samt de mange forskellige områder inden for informationsvidenskaben. Jeg besidder stor tålmodighed og vil altid stræbe efter at skabe et undervisning/formidlingsmiljø, som fordrer ro, åbenhed og gensidig tillid, således at de bedste forudsætninger er til stede for at kunne skabe en optimal undervisningssituation.
Mit primære mål som lektiehjælper er at skabe grobund for udvikling og succesoplevelser hos mine elever, og hvor tilpasset progression er i højsædet. Undervisning er for mig noget, som skal forbindes med at være aktiv og udforske, således at man fastholder nysgerrigheden og lysten til at tage det næste skridt.