Velkommen, kære elev og forældre.
Fagligt er jeg en menneskeinvolverende og udviklingsorienteret underviser hos GoTutor. Jeg har +10 års erfaring fra servicebranchen, heriblandt 4 års erfaring som lærervikar. Dette har givet mig kendskab til og erfaring med flere fag. Jeg tager selvstændigt ansvar for mine opgaver, og holder af at arbejde struktureret og målrettet. Jeg nyder desuden at fordybe mig fagligt, pædagogisk og didaktisk i samarbejdet med den enkelte elev på tomandshånd.
Personligt er udadvendt og open-minded. Jeg er altid frisk på nye udfordringer, og har masser af energi. Som person er jeg smilende og glad. Jeg sætter en ære i at have orden i mine ting. Jeg kan lide et miljø med plads til forskellighed, sunde udfordringer og tid til en god latter.
Jeg er gjort af den filosofi, at alle kan lære uanset forudsætninger, og at der findes løsningsmuligheder og potentialer i alt. Jeg ser tidligere forståelser som mulighed for at fremme læring, i stedet for at anskue dem som udfordringer. Jo mere vi kan bringe forudgående viden i spil, jo rigere bliver den overordnede læringsforståelse.
Hvad gør mig til en dygtig underviser?
Jeg har erfaret gennem mine jobs som lærervikar og lærerpraktikant, på både private og almindelige folkeskoler, at læring er oplevelsesrigt og er skabt af en undersøgende, udforskende og spændende tilgang. Jeg har fokus på at udnytte styrker og forbedre svagheder. At bringe sine styrker og svagheder i spil, er lige godt. Det skal være spændende og interessant at lære.
Jeg er uddannet matematik-, fysik/kemi- og biologilærer ved Københavns Professionshøjskole. Jeg er selv dimitteret ved almindelig folkeskole og STX. Jeg er lektiehjælper ved GoTutor, fordi jeg gennem 8 år, har haft ekstremt øget fokus på alle typer elever. Jeg er lektiehjælper ved GoTutor, fordi jeg er optaget og passioneret af at udvikle elevforståelser på måder, hvor eleverne får en god oplevelse og et godt forhold til skolen. Min passion ligger i at yde lektiehjælp til alle, som ønsker 1-1 undervisning, hvor vi tager udgangspunkt i dig og dit niveau. Fordi alle fortjener en god skoletid.
Jeg glæder mig til at møde jer.
Bedste hilsner,
Julie