Velkommen til min profil!
Mit navn er Villads og jeg kommer fra Amager. Til daglig læser jeg Offentlig Administration på Københavns Professionshøjskole, hvor jeg er i gang med min professionsbachelor. Jeg interesserer mig meget for samfund, politik og historie – og så har jeg en stor passion for sprog og kommunikation.
Som person er jeg imødekommende, tålmodig og god til at skabe en tryg stemning, hvor man tør stille spørgsmål og lære i sit eget tempo. Jeg tror på, at læring fungerer bedst, når man føler sig set og forstået – og når man kan relatere det, man lærer, til virkeligheden omkring sig.
Som underviser fokuserer jeg på at gøre fagene levende og meningsfulde. Jeg bruger konkrete eksempler, gode samtaler og forklaringer, der passer til den enkelte elevs måde at tænke på. Min styrke ligger i at formidle på en klar og motiverende måde, så selv de svære emner bliver til at forstå.
Jeg har valgt at blive lektiehjælper ved GoTutor, fordi jeg elsker at se, når elever får selvtilliden og lysten til at lære tilbage. For mig handler det ikke kun om karakterer – men om at bygge forståelse, udvikling og troen på sig selv.