Hej og velkommen til min profil!
Mit navn er Sylvester og jeg er en ung og social fyr, som netop har færdiggjort en STX-uddanelse. Jeg har gode kompetencer i spansk og vil gerne bruge mine færdigheder til at lære fra mig. Jeg har boet i Spanien i 10 måneder, og med den erfaring i bagagen fik jeg topkarakterer til eksaminerne.
Jeg har nemt ved at møde mennesker i øjenhøjde og mener derfor, at jeg kan være en god underviser – både på grund af mine sociale kompetencer og mit niveau i spansk. Gennem gymnasiet har jeg desuden lært, hvad skolen kræver, og hvilket niveau der skal til for at få en god karakter.
Da jeg selv har lært spansk fra bunden, forstår jeg, hvordan man tilegner sig et sprog, og hvilke mure man kan løbe ind i undervejs. Jeg kan altså ikke bare sproget – jeg har også erfaring med at lære det.
I undervisningen tager vi udgangspunkt i det, I arbejder med i skolen, og finder derfra ud af, hvad vi skal fokusere på. Hvis det har interesse, vil jeg også gerne give en forståelse for, hvordan det spanske sprog er bygget op – det gør resten nemmere at lære.
Jeg tænker desuden, at vi sammen kan finde motivationen: dels gennem små sejre undervejs, dels ved en snak om, hvordan I lærer bedst.
Jeg håber at høre fra jer, så vi sammen kan nå det niveau, I ønsker.
Venlig hilsen
Sylvester