Hej! Jeg hedder Therese, og jeg er på nuværende tidspunkt i gang med et sabbatår efter at have afsluttet gymnasiet med studieretningen Matematik A, Kemi B og Fysik B.
I min fritid træner jeg meget, da det giver mig energi og fokus, men jeg er også kreativ og bruger gerne tid på at udtrykke mig på forskellige måder. Jeg sætter pris på at finde balancen mellem det analytiske og det kreative, og mit sabbatår bruger jeg på at udvikle mig, prøve nye ting og møde spændende mennesker.
Som underviser er jeg tålmodig og god til at forklare ting på forskellige måder, så eleverne føler sig trygge og forstår stoffet i deres eget tempo. Jeg gør meget ud af at skabe en positiv stemning, hvor der er plads til spørgsmål og hvor læring kan være både seriøs og motiverende.
Jeg tror på, at man lærer bedst gennem succesoplevelser, og derfor gør jeg meget ud af at skabe undervisning, der er både overskuelig, motiverende og tilpasset den enkelte elev. Jeg forsøger at forklare tingene på en måde, så de bliver lette at forstå, og jeg inddrager gerne elevens egne interesser for at gøre stoffet mere relevant og spændende.
Jeg glæder mig til at lære dig bedre at kende og til at få etableret et godt undervisningsforløb.