Kære elever og forældre
Mit navn er Valdemar. Jeg er 21 år gammel og blev student fra Risskov Gymnasium med linje Matematik A og Samfundsfag A i sommeren 2024.
Jeg har altid godt kunnet lide at gå i skole, både da jeg gik i folkeskole og senest, da jeg gik i gymnasiet. Jeg har i løbet af mit skoleliv været forholdsvis tæt med flere af mine lærere og har på den måde også fået et godt indblik i, hvordan jeg synes, at undervisning og trivsel bliver sat i højsædet, og hvordan det desværre nogle gange kan blive det modsatte.
Jeg er komfortabel med at undervise både de mindste og de ældste elever, da jeg gennem mit virke som lektiehjælper og pga. min rolige natur fint vil kunne justere måden og undervisningen, alt efter elevernes behov. Dertil forekommer det mig også meget naturligt at hjælpe elever med særlige behov, så de også får en god skolegang og føler, at de hører til.
Jeg arbejder fast som støttelærer på en skole fra 8-14 i hverdage, men derudover er jeg meget fleksibel ift både tid, sted og andre ønsker, da undervisningen naturligvis skal have eleven i centrum, så de får så meget ud af undervisningen som muligt.
Jeg glæder mig til at møde jer!
De bedste hilsner,
Valdemar Dahlstrup