Velkommen til min profil!
Jeg er uddannet cand.mag. i engelsk med tilvalg i psykologi fra Aarhus Universitet. Som person er jeg rolig, imødekommende og tålmodig, og jeg lægger vægt på at møde den enkelte elev med respekt og nysgerrighed. Jeg ved, at elever lærer på forskellige måder, og at faglige udfordringer ofte kan føles mindre uoverskuelige, når man mødes med tydelighed, støtte og plads til at stille spørgsmål.
Som underviser forsøger jeg først at finde ud af, hvor eleven befinder sig fagligt, og hvad der konkret skaber udfordringer. Derefter arbejder jeg med at forklare stoffet på en overskuelig måde, dele større opgaver op i mindre trin og tilpasse undervisningen til elevens behov. Jeg ønsker at skabe et trygt rum, hvor det er helt i orden ikke at kende svaret med det samme, og hvor eleven gradvist får både større faglig forståelse og mere tro på egne evner.
Jeg er lektiehjælper hos GoTutor, fordi jeg holder af formidling og gerne vil hjælpe børn og unge med at opleve mere ro, motivation og succes i deres skolearbejde. Gennem min gymnasiepraktik og tidligere erfaring med lektiehjælp er jeg blevet bekræftet i, hvor meningsfuldt jeg synes, det er at følge en elevs udvikling og opleve, når noget, der før virkede svært, begynder at give mening.