Velkommen til min underviserprofil. Jeg hedder Alexander og jeg har afsluttet en STX-uddannelse på Silkeborg Gymnasium i sommeren 2026 med et gennemsnit på 11,4. På uddannelsen havde jeg studieretningen Musik A, Engelsk A og har samtidig gennemført Cambridge English på C2-niveau. Jeg har erfaring med at arbejde med børn og fra at synge i kirkekor. Jeg er en rolig, tålmodig og engageret person, som elsker at lære nyt og hjælpe andre med at forstå ting, de synes er svære.
En stor del af min fritid bliver brugt på musik, hvor jeg synger, spiller klaver, producerer musik, skriver sange og fordyber mig i musikteori og musikformidling. Jeg elsker både den praktiske og den faglige side af musikfaget. Det gør musik til det fag, jeg har størst passion for, og som jeg føler mig allerbedst rustet til at undervise i.
Jeg har selv modtaget undervisning gennem GoTutor i gymnasiet og oplevede, hvor stor en forskel den rigtige støtte kan gøre. Det inspirerede mig til selv at blive tutor, så jeg kan hjælpe andre elever med at få den samme oplevelse.
Jeg tror på, at alle kan udvikle sig fagligt, når undervisningen bliver tilpasset den enkelte elev. Derfor tager jeg udgangspunkt i elevens niveau, behov og måde at lære på og forklarer tingene på forskellige måder, så det passer til elevens måde at lære på – eksempelvis gennem visuelle forklaringer, tydelig struktur eller pauser, når det gavner læringen.
Desuden forsøger jeg at skabe en tydelig struktur i undervisningen, så eleven ved, hvad vi arbejder hen imod. Jeg lægger vægt på, at eleven selv er aktiv i undervisningen gennem spørgsmål, opgaver og dialog, fordi aktiv deltagelse styrker læringen. Hvis det giver mening, aftaler vi også små opgaver mellem undervisningsgangene, så eleven får mulighed for at fastholde det lærte og møder godt forberedt næste gang.
Jeg vil gerne være med til at gøre læring til en positiv oplevelse. Jeg forsøger at skabe en tryg undervisning, hvor eleven får lyst til at stille spørgsmål. Udfordringer er en naturlig del af læringsprocessen og giver ofte de bedste muligheder for at forstå stoffet.