Hej og velkommen til min underviserprofil!
Mit navn er Sofie, og jeg er lærerstuderende med linjefagene dansk udskoling, fysik/kemi og idræt. Jeg har en fin karakterbog fra HF i bagagen, og har udover GoTutor erfaring med at hjælpe to yngre søskende, medstuderende på HF samt været Au Pair i Irland.
Jeg har erfaring med udskolingselever fra praktik på en folkeskole gennem 2 år; her underviste jeg både hele klasser ad gangen og havde tæt kontakt med elever, som havde brug for ekstra støtte til bl.a. matematik, dansk, engelsk og naturfag. Erfaringen med de mange elevtyper har udviklet mine generelle formidlingsevner og gjort mig bekendt med lærerjobbet, hvilket f.eks. indebærer et større indblik i pædagogik og planlægning i praksis.
Som lektiehjælper har jeg erfaring med at støtte mine egne søskende fra da de var helt små. I min gymnasietid hjalp jeg på frivillig basis flere medstuderende med deres matematikafleveringer på B-niveau med stor succes. Derudover har jeg som au pair i Irland ageret lektiehjælper for to drenge på hhv. 6 og 10 år – på deres engelske modersmål. Kultur- og sprogforskelle har rustet mig til at tænke kreativt i lektiehjælpen – og i denne proces har jeg gennem selvstændighed bevaret roen og været tålmodig.
Mit håb er at kunne støtte elever til at blive nysgerrige og engagerede samt mere selvstændige i deres dygtiggørelsesproces inden for de fag, de har brug for lektiehjælp til.