Hej :-)
Jeg hedder Emma, velkommen til min underviserprofil!
For to år siden blev jeg student, og har siden da rejst og arbejdet med mennesker. Jeg har tidligere både været et år på efterskole samt været udvekslingsstudent i USA på High School, hvilket både har givet mig sociale og faglige kompetencer. Derudover har jeg flere års erfaring som lektiehjælper, særligt med fokus på matematik.
Jeg har selv oplevet store udfordringer i min skolegang, og jeg er derfor meget motiveret for at hjælpe andre børn og unge, som har udfordringer med sin skolegang, da jeg ved hvordan det er. Dog har jeg altid været stærk i matematik, og derfor håber jeg på at kunne hjælpe på netop det område.
I læring skal der være plads til at begå fejl, så når jeg hjælper andre, er det vigtigt at man har lov til at fejle, for derefter at rette op på tingene igennem en god dialog. Derudover er jeg opmærksom på at undervisningen og lektiehjælpen skal variere og tilpasses til den enkelte elevs niveau og behov. I min fritid kan jeg lide at bruge tid på træning som styrketræning og dans. Ellers bruges tiden med veninder og familie.