Hej og velkommen til min underviserprofil!
Mit navn er Agnes, og jeg har færdiggjort en STX-uddannelse. Jeg har generelt altid været interesseret i skole og læring, hvilket jeg håber kan smitte af på mine elever.
I min fritid dyrker jeg musik, hvor jeg både spiller og synger. Jeg er også glad for friluftslivet og har været spejderleder i mange år. Herigennem har jeg fået erfaring med at lære fra mig på en nytænkende og praktisk måde. Derudover arbejder jeg også i en børnehave og får dermed trænet min tålmodighed og mine pædagogiske evner.
Jeg er lektiehjælper, fordi jeg personligt altid har elsket undervisning og vil give denne glæde videre til mine elever. Derudover har jeg interesse i at tage læreruddannelsen på et senere tidspunkt, hvor jeg her kan få lov til at snuse lidt til faget inden.