Velkommen til min underviserprofil!
Om mig som underviser:
Som underviser møder jeg mine elever i øjenhøjde og lægger stor vægt på tryghed, tillid og respekt. Mit psykologistudie har givet mig en solid forståelse for menneskers forskellighed, læringsstile og behov, og jeg er særligt opmærksom på at skabe et rum, hvor eleven føler sig set, hørt og taget alvorligt.
Jeg er rolig, tålmodig og nærværende i min tilgang og arbejder bevidst med at skabe en positiv stemning, hvor der ikke findes dumme spørgsmål, og hvor fejl ses som en naturlig og vigtig del af læringsprocessen.
Min undervisningsmetode:
Jeg tilpasser altid undervisningen til den enkelte elevs niveau, tempo og behov. Jeg forklarer stoffet på flere forskellige måder og bruger struktur og overblik som redskaber, så stoffet bliver mere overskueligt og håndterbart. Jeg arbejder ud fra elevens styrker og bygger videre på det, eleven allerede kan, så der skabes succesoplevelser. Netop disse succeser er afgørende for at styrke både faglig selvtillid og lysten til at lære videre.
Erfaring og faglige kompetencer:
Jeg studerer psykologi og har gennem mit frivillige arbejde som ungerådgiver stor erfaring med at have samtaler med unge. Her har jeg arbejdet med aktiv lytning, relationsopbygning og støtte i svære eller sårbare situationer. Denne erfaring tager jeg direkte med ind i undervisningen, hvor relationen og elevens trivsel er fundamentet for læring. Jeg er vant til at møde unge med forskellige udfordringer og behov og har en god fornemmelse for, hvornår der skal stilles krav, og hvornår der er brug for ekstra støtte og forståelse.
Jeg er student fra STX og havde studieretningen med engelsk og musik på A-niveau, og hævede også matematik til samme niveau.
Forsvaret, elitesport og personlig tilgang:
Jeg har tidligere erfaring fra forsvaret, hvor jeg har lært værdien af disciplin, struktur, ansvar og vedholdenhed. Derudover har jeg som ung dyrket olympisk vægtløftning på eliteniveau og er igen aktiv inden for sporten som voksen. Sporten har lært mig, at udvikling tager tid, og at fremskridt ofte skabes gennem kontinuerlig indsats, tålmodighed og den rette opbakning. Jeg ved, hvor stor en forskel det gør at have nogen, der tror på én, også når motivationen er lav, eller processen føles tung. Den erfaring bruger jeg aktivt i mit arbejde som underviser ved at være støttende, opmuntrende og vedholdende sammen med eleven.
Hvorfor jeg er lektiehjælper ved GoTutor:
Jeg har valgt at være lektiehjælper ved GoTutor, fordi jeg brænder for at arbejde med unge og hjælpe dem til større faglig tryghed, selvtillid og overblik. Jeg motiveres af at kunne gøre en reel forskel, ikke kun fagligt, men også menneskeligt, og af at se, når en elev begynder at tro mere på sig selv og opdager, at læring godt kan være både tryg og overskuelig.