Hej og velkommen til min profil!
Mit navn er Naveena og til daglig er jeg i gang med en STX-uddannelse på Sorø Akademi, hvor jeg har Matematik A, Fysik B og Kemi A. Jeg er en rolig, tålmodig og struktureret person, som rigtig godt kan lide at lære fra mig og hjælpe andre med at forstå ting, der måske virker svære i starten.
I min fritid har jeg blandt andet gået til dans og spillet klaver. Jeg kan godt lide aktiviteter, hvor man både skal være vedholdende og øve sig for at blive bedre – og det er også noget, jeg tager med mig, når jeg underviser.
Jeg har tidligere arbejdet som lektiehjælper, hvor jeg har hjulpet børn med forskellige fag og lektier. Her har jeg især lært, hvor vigtigt det er at tilpasse undervisningen til den enkelte elev. Derfor forsøger jeg altid at gøre undervisningen så enkel, overskuelig og tryg som muligt.
Jeg kan hjælpe med en bred vifte af fag, blandt andet matematik, dansk, engelsk, tysk, natur/teknologi, biologi og kemi. Jeg kan derfor både hjælpe med konkrete lektier, opgaver og afleveringer samt med at skabe et bedre overblik over et fag eller et bestemt emne.
Min motivation for at være lektiehjælper kommer især fra glæden ved at se en elev få mere selvtillid. Jeg synes, det er rigtig fedt, når noget, der først virkede svært, pludselig giver mening.
Jeg glæder mig til at møde nye elever og forhåbentlig være med til at gøre lektier og skolearbejde lidt mere overskueligt, lærerigt og sjovt.