Hej jeg hedder Nikola og velkommen til min underviserprofil
Faglighed: Jeg har færdiggjort min STX uddannelse i 2025, hvor jeg har haft en naturvidenskabeligt studieretning. Her har jeg hovedsageligt haft fysik (B) og bioteknologi (kemi B + biologi B). Derudover har jeg også opnået kompetencer i matematik (A), engelsk (A), psykologi (C), og andre humanistiske fag.
Indenfor engelsk har jeg deltaget i Sprogcamp i 2024 og 2025, samt taget Cambridge English C1 i 2024 og opnået et C2 niveau indenfor sproget.
Personlighed og interesser: Som person er jeg tålmodig, ambitiøs, pligtopfyldende og hjælpsom.
Jeg har en empatisk tilgang til andre, som gør det muligt at opnå en fælles forståelse. I enhver situation medbringer jeg en optimistisk og glad tilgang ind i fællesskabet. Jeg er en rolig person, og dygtig til at tilpasse mig andres energi.
Når jeg har sat mig ind i noget, så gennemfører jeg det så godt som jeg kan, fordi jeg altid yder mit bedste.
I min fritid er jeg kreativ, hvilket udtrykkes igennem skrivning, kunst, samt andre projekter. Kunsten er hovedsageligt digitalt, hvor jeg arbejder indenfor forskellige genrer og stile. Derudover, læser jeg bøger indenfor fantasi genren, og underholder mig selv med bordrollespil og computerspil engang imellem.
Hvordan er jeg som underviser?
Jeg har erfaring som underviser fra Videnskabsklubben som seniormentor i kemi. Her lærte jeg, at den bedste måde at skabe god undervisning på, er igennem sammenkobling af praktik og teori.
Det hjælper også at kunne perspektivere til områder, som eleverne har bedre og dybere forståelse for. Det er også vigtigt at være tålmodig med eleverne, og lære at forstå, hvilke områder eleven har svært ved. Igennem det, kan man arbejde sammen om at forstå materialet med kreativ og personlig indblanding. Jeg prøver, at gøre undervisningen engagerende for eleven ved at tillade sjov, og aflæse hvad den specifikke elev har behov for. Afslutningsvis, forsikrer jeg naturligvis, at der er fokus på fremskridt i mine forløb.
Motivation: Jeg er lektiehjælper hos GoTutor, fordi jeg gerne vil motivere andre til at blive glade for at lære, ligesom jeg selv har oplevet igennem min egen udvikling. Det vil give mig glæde at kunne videreformidle til andre, så de også oplever glæden ved at lære.
Jeg ser frem til at møde dig!