Kære kommende elev!
Mit navn er Maria, og jeg er uddannet inden for engelsk og kommunikation samt virksomhedskommunikation & PR. Jeg flere års arbejdserfaring fra udlandet, hvor jeg har beskæftiget mig med at producere dansk- og engelsksprogede tekster, primært indenfor rejsebranchen, men også til internt brug i organisationen (engelsk).
I kraft af min kommunikationsbaggrund er jeg vant til at sætte mig i andres sted for at forstå deres udfordringer. Jeg er også trænet i at formidle budskaber, så alle kan forstå dem. Som tutor omsætter jeg alt dette og tilpasser det til elevens behov.
Jeg tror på, at vi alle lærer forskelligt og har brug for forskellige metoder for den bedst mulige læring. Jeg forsøger derfor at tage udgangspunkt i den studerendes interesser og personlighed og dermed koble læring med interesse og personlighed. Denne tilgang øger motivationen og indlæringsevnen og mindsker det negative aspekt af den pågældende elevs læring, fordi den studerende bliver set og mødt, der hvor de er.
Og så er det min største prioritet at gøre læring til en god oplevelse, hvor der er plads til at stille spørgsmål - til en hver tid! Med mig som tutor skal man ikke føle sig dum eller mærkelig - jeg ser det som en enorm styrke og som en appetit på livet at ville forbedre sig inden for et fag.
Bedste hilsner
Maria