Hej, og velkommen til min underviserprofil!
Jeg hedder Sofie, og jeg går lige nu på Aalborg Katedralskole. Jeg bor i en lille by kaldet Sulsted med min mor, far og tvillingebror. Jeg har valgt at være tutor, blandt andet fordi jeg gerne vil være folkeskolelærer når jeg er færdiguddannet. Derudover mener jeg også, at alle børn og unge har noget at tilbyde, men at nogle har brug for et ekstra skub, som jeg rigtigt gerne vil tilbyde min hjælp til. Samtidig er dette også en kæmpe mulighed for at udvikle mig pædagogisk m.m.
Dog har jeg erfaring med at lære fra mig, og har både været tutor for børn i folkeskolen, og derudover været i skolepraktik hos en 1. klasse. Derudover hjalp jeg min bror igennem sine eksamener.
Jeg kan tilbyde et trygt og varmt miljø, hvori jeg på bedst mulig vis arbejder med min elev på deres niveau, og støtter dem i lige præcis dét, de har brug for.
Jeg glæder mig til at arbejde sammen med dig/jer.