Hej og velkommen til min underviserprofil!
Jeg er startet som lektiehjælper i takt med, at jeg har søgt ind på lærerstudiet på Københavns professionshøjskole til sommer. Jeg har nemlig en passion for at arbejde med børn og unge, og jeg elsker at lære fra mig!
I mine sabbatår har jeg arbejdet med børn i alderen 0-5 år - her har jeg udviklet vigtige kompetencer som bl.a. at kunne møde børn i øjenhøjde, have en rolig og tålmodig tilgang til tingene samt skabe et trygt læringsmiljø omkring mig. Jeg glæder mig derfor til at bruge meget af den pædagogiske erfaring jeg har lært, på en produktiv, relevant og anderledes måde i form af lektiehjælp hos skoleelever. Derudover giver det mig selv mulighed for at lære og udvikle mig i takt med, at jeg uddanner mig til lærer.
Grunden til, at jeg gerne vil undervise i sprogfag er, at det er dem jeg er mest passioneret omkring. Jeg gik selv på den sproglige linje i gymnasiet, og har derfor også haft mest fokus på- og træning i sprogfagene.
Jeg er en åben, positiv og rolig person, der elsker at skabe god energi hos dem omkring mig. Jeg ligger derfor også rigtig meget vægt på, at mine elever og jeg kan samarbejde i et trygt rum med tillid og nysgerrighed.