Hej og velkommen til min underviserprofil!
Jeg er en ung mand med stor interesse for de naturvidenskabelige fag. I slutningen af min tid i folkeskolen samt mine 3 år i gymnasiet, har jeg hjulpet mine venner og klassekammerater med de principper & teoremer, som vores lærere ikke altid kunne hjælpe med. Jeg elsker at lære fra mig, og finder stor glæde i at kunne give andre et nyt synspunkt på de ting, som de finder svære at forstå, og af den grund har jeg valgt at være lektiehjælper.
Jeg er en ansvarsbevidst, imødekommende og tålmodig person, som giver dig tid og tryghed til at tænke og lære. Mit mål er at skabe et trygt miljø, hvor de kan være sig selv og stille så mange spørgsmål de kan, uden frygt for at blive dømt eller ignoreret. Hvis andre ikke forstår mine eller bogens forklaringer, tager jeg det til mig og vil forsøge at give et nyt synspunkt eller perspektiv, som kan hjælpe med at give forståelse for teorien. Hvis det er det tekniske der bøjer, så ville jeg med glæde give mine egne erfaringer og tips videre, så det går godt til eksamen.
Jeg er fleksibel og tilpasser mig til dine behov og sværhedsgrad. Jeg kan også give et indblik i, hvordan den naturvidenskabelige verden på et højere og mere avanceret niveau udfolder sig. Jeg har bl.a. erfaringer og førstehåndsoplevelser inde for fysikken på universitetsniveau, f.eks. iført af forelæsninger på DTU & KU. Derudover kan jeg vise dig opgaver og afhandlinger, med det formål at give dig en interesse og motivation for det naturvidenskabelige. Jeg håber på at kunne hjælpe andre ikke bare i nuet, men at give nogle færdigheder, kompetencer og værktøjer der kan hjælpe dem i fremtiden.
Hvis hukommelsen driller så er jeg en selv-kaldt ekspert i notater, og jeg vil med glæde hjælpe med at lave nogle grundige og effektive notater, som du kan bruge til ligeledes opgaver eller prøver. Jeg har derudover også mine egne noter i fysik, matematik & kemi, hvis du ville have et overblik over opgaver, emner eller teorien.
Jeg håber at jeg kan give nogle lærerige og sjove timer, som vi begge kan få noget godt og konstruktivt ud af!